Atgal

Zobu griešanas un nodiluma profilakse

Nodeldēti zobi, paaugstināts košļāšanas muskuļu tonuss, galvassāpes, kas izplatās ausu rajonā u.c., var liecināt par iespējamu bruksismu.

Kontakti +370 615 66655
Zobu griešanas un nodiluma profilakse

Zobu griešana (jeb bruksisms) ir temporomandibulārā locītavas darbības traucējums, kas izpaužas kā spēcīga sakļaušana un zobu berzēšana laikā, kad netiek košļāts. Šo traucējumu var izraisīt dažādi faktori. Tas var liecināt par pacienta piedzīvotu emocionālu stresu, trauksmi, psiholoģiskām problēmām, kā arī būt saistīts ar miega un neiroloģiskiem traucējumiem vai agresivitāti. Zinātniskie pētījumi pierādījuši, ka bruksisma attīstību var ietekmēt arī zobu oklūzijas virsmas izmaiņas pēc jaunu restaurāciju ievietošanas, kas maina citu zobu pozīciju.

Bruksisma cēloņi tiek iedalīti: vietējos (zobu traumas, pārāk augstas restaurācijas, netipiska piena un pastāvīgo zobu šķilšanās, zobu kustīgums, lūpu deformācijas, smaganu hiperplāzija), sistēmiskos (smadzeņu bojājumi, garīga atpalicība, Dauna sindroms, gremošanas traucējumi, alerģiskas reakcijas, cerebrālā trieka), kā arī neiroloģiskos (trauksme, stress).

Zobu griešanas un nodiluma profilakse

Kad jāvēršas pie speciālista bruksisma ārstēšanai

 

Bruksisma ārstēšanai vajadzētu vērsties, tiklīdz parādās vai tiek pamanīti simptomi, jo lielākoties cilvēki pat nenojauš, ka cieš no zobu griešanas. Par iespējamu bruksismu parasti liecina nodeldēti zobi un paaugstināts košļāšanas muskuļu tonuss. Citas pazīmes ir galvassāpes vai sāpes žoklī, kas izstaro uz ausi, jutīgums pret aukstumu, sakodiena pēdas uz vaigu iekšpuses vai mēles, kā arī miega traucējumi.

Ja bruksisms netiek ārstēts, zobi turpina nodeldēties, kļūst īsāki, sāk kustēties un smagu slodžu laikā var pat plaisāt. Tādā gadījumā zobi var būt jāizrauj. Ilgstošs bruksisms palielina ne tikai dabīgo zobu, bet arī protēžu un plombu bojājumu risku.

Bruksismu iedala divos veidos – nakts un dienas bruksismā. Nakts bruksisms ir īpaši kaitīgs, jo zobu sakļaušanas spēks miega laikā var pārsniegt fizioloģisko košļāšanas spēku pat 3 reizes. Simptomi ietver periodonta problēmas, žokļa sāpes, muskuļu pārslodzi, nogurumu, galvassāpes, nodeldētus zobus, to kustīgumu, sakņu lūzumus un ierobežotu spēju atvērt muti no rīta. Dienas bruksisms bieži tiek novērots kopā ar citiem kaitīgiem ieradumiem – žokļa saspiešanu, vaigu vai nagu graušanu, koncentrēšanās vai stresa situācijās.

Kā tiek ārstēts bruksisms

Lai diagnosticētu bruksismu, izvērtētu zobu nodilumu un noteiktu ārstēšanas metodes un profilakses pasākumus, nepieciešama visaptveroša pieeja. Lai noteiktu efektīvāko ārstēšanas veidu, ir ļoti svarīgi precīzi noteikt bruksisma cēloņus. Bieži vien tiek pielietota kompleksa ārstēšana, kurā apvienotas vairākas metodes un ārstēšanā piedalās dažādu jomu speciālisti.

Konsultācijas laikā tiek apkopota pacienta anamnēze, novērtēts zobu stāvoklis un bojājumu apmērs. Bruksisma ārstēšana bieži sākas ar pacienta psiholoģiskā stāvokļa izvērtēšanu un var ietvert apzinātības, pašnovērošanas un uzvedības kontroles veicināšanu. Saspringumu var mazināt speciāli vingrinājumi vai masāža, tāpēc pacienti tiek nosūtīti pie fizioterapeita.

Tāpat var tikt pielietota ortopēdiskā ārstēšana, kuras mērķis – mazināt zobu griešanas radīto kaitējumu. Šim nolūkam tiek izmantotas starpžokļu kapes jeb nakts aizsargkapes. Tās nenovērš bruksisma cēloni vai iespējamās žokļa disfunkcijas, bet palīdz efektīvi kontrolēt nakts bruksismu un aizsargāt zobu cietos audus.

Viena no ārstēšanas daļām ir bojāto zobu atjaunošana. Nelielu bojājumu gadījumā nodeldētos zobus var atjaunot ar estētisko plombēšanu vai izmantot laminātus. Ja pacients vēršas novēloti, var būt nepieciešams sakodiena korekcija vai zobu protezēšana, bet īpaši smagu bojājumu gadījumā – arī zoba izraušana. Jo agrāk pacients vēršas pēc palīdzības un jo mazāk zobi bojāti, jo ātrāks un vienkāršāks ir ārstēšanas process.

Kādu rezultātu var sagaidīt un kā to saglabāt pēc iespējas ilgāk

Kad zobu griešana ir kontrolēta, uzlabojas ne tikai fiziskā, bet arī psiholoģiskā pašsajūta – vairs nav jāuztraucas par zudušiem vai bojātiem zobiem. Svarīgi zināt, ka ārstēšanas rezultāts ir atkarīgs no zobu griešanas cēloņa. Ja to izraisa nepareizs zobu stāvoklis vai nekvalitatīvas restaurācijas, problēmu var atrisināt pastāvīgi. Tomēr, ja cēloņi ir psiholoģiski, ārstēšanas rezultāti lielā mērā būs atkarīgi no pacienta motivācijas, vēlmes mainīt dzīvesveidu un spējas pārvaldīt stresu.

Uztrauc nodeldēti vai kustīgi zobi? Mocīšanās ar žokļa vai galvassāpēm? Piesakieties uz konsultāciju klīnikā „Dantų meistrai“ par zobu griešanas un nodiluma ārstēšanu un profilaksi – un efektīvi atrisiniet šīs problēmas!

Kādu rezultātu var sagaidīt un kā to saglabāt pēc iespējas ilgāk

Pieteikties vizītei

Aicinām pieteikties uz konsultāciju! Mēs esam gatavi atbildēt uz visiem Jūsu jautājumiem par zobārstniecības ārstēšanu.

Reģistrācija tiešsaistē

Lai pieteiktos vizītei, lūdzu, aizpildiet zemāk esošos datus, un mēs ar Jums sazināsimies pēc iespējas ātrāk.

Izvēlieties pakalpojumu

Kādu procedūru Jums nepieciešams veikt?

Jums ērtākais vizītes laiks

Kurā laikā Jums būtu visērtāk ierasties?

Mans vizītes mērķis

Kāds ir Jūsu vizītes mērķis?

Jūsu kontaktinformācija

Lūdzu, norādiet savu kontaktinformāciju, lai mēs varētu ar Jums sazināties.

Uz Jūsu e-pastu tiks nosūtīts atgādinājums par vizīti.